b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_dab69f71977dd6ce1f0341cfe1d94379.jpg

اساس نیوز به نقل از خبرنگارآناتولی در کرانه باختری فلسطینیان امروز به مناسبت صدمین سالروز صدور اعلامیه «بالفور»، در مناطق مختلف فلسطین و دیگر کشورها با در دست داشتن پرچم های سیاه تظاهرات کردند.


آنها از بریتانیا خواستند برای صدور این اعلامیه که مقدمه برای اقامه اسرائیل بر سرزمین فلسطین بوده، عذرخواهی کند.


فعالان فلسطینی دیشب در خیابان ها، میدان ها و ساختمان های دولتی پرچم های سیاه را معلق کرده و رسانه های فلسطینی از دیروز گزارش های در باره این واقعه ننگین منتشر می کنند.


جنبش فتح نیز کنفرانسی با محور عوامل و نتایج وعده بالفور بعد 100 سال و با حضور هیاتی از اتحادیه بین المللی پارلمان در رام الله برگزار خواهد کرد.


محمود عباس رئیس دولت فلسطین شب گذشته اظهار داشت:
«زمانی آن رسیده است که بریتانیا وظیفه خودرا ایفا کند و بر اساس قوانین بین المللی اقداماتی برای پایان دادن اشغالگری (اسرائیل) انجام دهد.


صدمین سالروز صدور اعلامیه «بالفور» فرصتی برای انگلیس است که اشتباه تاریخی خود علیه فلسطینیان را تصحیح کند.


شبه نظامیان صهیونیستی در سال 1948 حدود یک میلیون مرد، زن و کودک را از میهن خود اخراج کردند. من آن زمان 13 ساله بودم و با زور از شهر صفد در شمال الجلیل در خاک تاریخی فلسطین اخراج شدم.


همانطور که اسرائیل تاسیس خود را جشن می گیرد، ما فلسطینیان روزی تاریک‌ترین تاریخ خود را به یاد می آوریم. وعده بالفور یک واقعه فراموش نشدنی است.


بعضی از مردم فلسطین از سرزمین خود در سال 1948 مجبور به اخراج شده و 12 میلیون فلسطینی امروزه در سراسر جهان پراکنده شده اند.


بزرگداشت وعده بالفور اشتباه است، چون به دنبال این بیانیه فلسطینیان تاکنون زیر ظلم وستم قرار گرفته و از آن رنج می برند».


گفتنی است آرتور جیمز بالفور، وزیر وقت امور خارجه بریتانیا، در دوم نوامبر1917 میلادی نامه‌ای تاریخی به لرد لیونل وولتر روتشیلد، سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام بریتانیا نوشت که بعدا به بیانیه «بالفور» مشهور شد.


در این بیانیه به «موضع مثبت» دولت بریتانیا برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین و کمک بریتانیا برای انجام این کار» اشاره شده است.


دولت و مردم فلسطین از بریتانیا می خواهند برای صدور وعده «بالفور» که مقدمه برای اقامه اسرائیل بر سرزمین فلسطین بوده، عذرخواهی کند و دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد.

مطالب مرتبط:

ائتلاف تحت رهبری عربستان: یکی از کارکنان کشتی ایرا

 

تاملی بر دلایل شکست جنبشهای اسلامی در جهان اهل سنت

 

احمد آخوند قربانپور:تکفیر انسان ها را به سمت گمراه

حکم اعدام 20 عضو اخوان المسلمین مصر تایید شد

استعفای مدیران ارشد وزارت خارجه و مرزبانی آمریکا

جولان داعش در صحرای سینا

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

ا

عراق صدور ویزا برای ایرانی ها را کاهش داد

امام جمعه گنبد:برای مقابله با سیل از دیدگاه کارشنا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات