b_0_0_0_10_images_636062453038407326.jpg

اساس نیوز: نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال با درج اینکه القاعده به آرامی در حال بازسازی خود است، نوشت: درحالیکه با شانزدهمین سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر مواجه هستیم، امروز شبکه القاعده درحال شکل گیری دوباره بوده و به جاه طلبی و خطرناکی داعش رسیده است.وال استریت ژورنال درمقاله ای به قلم'بروس هافمن'(Bruce Hoffman ) به بررسی وضعیت دو گروه القاعده و داعش پرداخت ونوشت: القاعده پس از آنکه چندین سال عرصه را به داعش واگذار کرد، اما به آرامی درحال بازسازی دوباره خود است.


هافمن که مدیربخش مطالعات امنیتی دانشگاه 'جورج تاون'می باشد نوشت: شبکه القاعده توسط اسامه بن لادن بنا نهاده شد و توسط نیروهای آمریکایی در سال 2011 به قتل رسید، هدایت آن اکنون به'ایمان الظواهری رسید که وی تلاش کرد با سربرآوردن داعش حمایت هایی را برای جنبش خود درپی بازخوردهای حملات یازده سپتامبر به دست آورد.


هافمن نوشت: این در حالی است که داعش در رسانه های اجتماعی پی در پی خواستار حملات وحشیانه در سطح جهانی می شود، اما تجدید حیات دوباره القاعده در سوریه و در مرز با ترکیه به خوبی دیده می شود و در سوریه و با استفاده از شبکه های اجتماعی برخلاف داعش که بر (ایجاد تلفات) غیرنظامیان متمرکز بود، براهداف نظامی و سیاسی متمرکز شده است.


وال استریت ژورنال نوشت: القاعده از شمالغرب آفریقا تا جنوب شرقی آسیا گستردگی دارد، شاخه القاعده شمال آفریقا تنها در سال گذشته میلادی 250حمله (تروریستی) انجام داده و القاعده در شبه جزیره عربستان در سال های اخیر تقویت شده و درافغانستان با متحد خود طالبان در حدود نیمی از افغانستان حضور دارد.


به نظر می رسد القاعده هم اکنون ده ها هزار جنگجو دراختیار داشته باشد که تنها در سوریه حدود 20 هزار ، در یمن چهار هزار و در سومالی نیز هفت هزار نفر می باشند.


در ماه مه گذشته حمزه بن لادن فرزند بانی القاعده از پیروان این گروه خواست هر آنچه در توان دارند برای به راه انداختن جنگ علیه یهودیان، آمریکایی ها ، غربی ها و روس ها بکار گیرند.


وی افزود: درحالی که داعش صحنه نبرد در عراق وسوریه را از دست می دهد و قادر به رقابت با القاعده برای باقی ماندن بر سر قدرت زمینی نیست، اما تنها از یک مزیت برخوردار است و آن توانایی به راه انداختن حملات تروریستی در اروپا است.


داعش درحالی که قلمرو خود را در خاورمیانه از دست می دهد اما دست کم برآورد می شود هفت هزار جهادی اروپایی که برای این گروه جنگیده اند به کشورهایشان بازگردند که این تعداد تنها کسری از 40هزار شبه نظامی است که از 120 کشور جهان برای آموزش دیدن در سال های اخیر به عراق و سوریه آمده اند.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

نشست "آينده روابط ايران و جهان عرب" در تهران برگزا

تحلیل موسسه IHS درباره کوچک تر شدن سرزمین های تحت

نخست وزیر هلند: اگر از زندگی در اینجا راضی نیستید

رمز گشایی یورو نیوز از هواپیماهای شخصی رها شده در

 

دستگیری چندین داعشی در ترکیه

شیخ حسینی نژاد : برای نجات از افراط و تفریط در حق

خشم داعش ازانتشارتصاویرالبغدادی درحال الاغ سواری!

محافظ همسر بشار اسد ترور شد

بیش از یک میلیون زن در عراق بیوه شده‌اند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات