b_0_0_0_10_images_9RIAN_00322104LR_ru_500x291.jpg

اساس نیوز: سرشماری ای که در سال ۱۹۸۹ م. در ترکمنستان انجام شده نشان می دهد که بیش از یکصد قوم و ملیت در این کشور زندگی می کنند.


از میان جمعیت این کشور، ۷۲ درصد ترکمن، ۱۲ درصد روس، ۹ درصد ازبک و ۷ درصد را بقیۀ اقوام به خود اختصاص داد ه اند. تاتارها، آذریها، ارامنه، بلوچها، بلاروسها، تاجیکها، آلمانیها،ایرانیها، مولداویها، کره ای ها، اویغورها، بلغارها، رومانی ها، آذربایجانی ها و کردها دیگر اقوامی هستند که در این کشور زندگی می کنند.


چنانکه مشخص است پس از ترکمن ها، روس ها و ازبک ها نسبت به سایر ملیت ها و قومیت ها حضور پر رنگ تری در این کشور دارند.


اعزام روس ها به ترکمنستان هرچند از نیمۀ دوم قرن نوزدهم آغاز شده اما تا دورۀ سلطۀ کمونیست ها و تشکیل جماهیر شوروی شدت پیدا کرده است. در واقع این قبیل اقدامات که به منظور تغییر ترکیب قومی و تحکیم نفوذ حکومت شوروی و سپردن پستهای کلیدی به روس ها صورت گرفته، در دو دهۀ ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی شدت بیشتری گرفته است.


دولت ترکمنستان بر اساس قانون اساسی این کشور دولتی سکولار است و امور دینی به امور فردی منحصر است. قانون اساسی ترکمنستان، هیچ مذهبی را به رسمیت نشناخته است. با این حال اسلام قویترین گرایش اعتقادی در ترکمنستان است و ۸۹ درصد جمعیت ترکمنستان را مسلمانان تشکیل می دهند. ۹ درصد ارتدوکس و ۲ درصد پیروان سایر ادیان و آیین ها هستند. اکثریت مسلمانان اهلسنت و اقلیتی نیز پیرو مذهب تشیع اند. ترکمنستان عضو سازمان همکاری اسلامی نیز است.


در ترکمنستان چیزی به نام آزادی مذهبی وجود ندارد و دولت این کشور سختگیری های شدیدی را بر فعالیتهای دینی اعمال می کند . شهروندان این کشور اگر برای تحصیل علوم دینی عازم کشورهای اسلامی همجوار شوند، خانواده شان از سوی دولت تحت فشار قرار می گیرند تا آنان مجبور به بازگشت شوند.


با همۀ این احوال گرایش به دین در این جمهوری شتاب بیشتری گرفته است. مسلمانان جمهوری ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی سابق اجازه یافتند فعالیت های دینی خود را گسترش دهند.


در زمان استقلال ترکمنستان از تعداد ۴۷۰ باب مسجد که قبل از تسلط نظام کمونیستی در این کشور وجود داشت، فقط ۷۱ باب آن باقی مانده بود، ولی اکنون تعداد آنها به بیش از ۲۰۰ باب مسجد رسیده است.


مدرسۀ علوم دینی شهر کاخکا که در نظام کمونیستی به ویرانه ای تبدیل شده بود، هم اکنون بازسازی شده و در حال فعالیت است. این مدرسه که شخصیتی به نام مراد آخوند آ نرا تأسیس کرده، یکی از بزر گترین مدارس علوم دینی در آسیای مرکزی محسوب می شود.

ترکیه در شکل گیری گرایشات دینی در ترکمنستان سهم عمده ای دارد. تشکیل دانشکدۀ الهیات و سایر مدارس آموزشی دینی و پذیرفتن جوانان با شرایط مناسب جهت ادامۀ تحصیل در سطوح متوسطه و عالی، تبلیغ دین را تسهیل نموده است. علاو ه بر آن تشکیل جلسات دینی توسط ترکهای اسلام خواه و دعوت از عامۀ مردم برای شرکت در این جلسات، موجب پیدایش و تقویت احساسات دینی در بین اقشار جوان ترکمن شده است.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ
 

مطالب مرتبط:

راز پرز در مورد ایران فاش شد

حمله زن طرفدار داعش به نیروهای پلیس در آلمان

ا

تعریف درست اهل سنت و جماعت از دیدگاه مراجع بزرگ دی

تخریب مسجد در حال ساخت بر اثر آتش سوزی در تگزاس ام

ا

عمامه گذاری و فارغ التحصیلی 12 نفر از طلاب اهل سنت

ترامپ بلد است توجه ها را به خود جلب کند؛ سرگرم سخن

مولانا عبدالحمید:تقوا و اتباع از شریعت اسلام تنها

تخلیه روستاهای سیستان و بلوچستان در مسیر سیلاب هیر

ا

مولوی خواجه صدرالدین احراری: خردمندان، احکام الهی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات