b_300_300_16777215_10_images_t74859685748596.jpg

اساس نیوز/ روزنامه "قرار" ترکیه / تایمز : پس از حمله تروریستی استانبول , رسانه های خبری ترکیه بصورتی گسترده در مورد احتمال تابعیت آسیای میانه ای مهاجم به انتشار خبر پرداختند , روزنامه تایمز انگلیس نیز موضوع پیوستن افراد از این کشورها به داعش را به دست گرفته و تحلیلی را منتشر نمود.بعضی از سطرهای این تحلیل چنین می باشد:

  • بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه های خبری ترکیه , مهاجم کلوپ شبانه رینا در استانبول , یکی از ترک های اویغور منطقه خودمختار سین کیانگ چین بوده و از طریق قزاقستان به ترکیه رفته است.
  • در سال 2015 وقتی که داعش تصاویر فرد هشتاد ساله با محاسن سفید به نام " محمد امین " را بعنوان پیرترین عضو خود در اینترنت منتشر نمود بعنوان یک خبر مضحک قلمداد گردید.اما داستان محمد امین در واقع یک هشدار بود. این پیرمرد می گفت که از فشارهای دولت چین بر ترک های اویغور به تنگ آمده و بدنبال پسرش که در صف داعش در سوریه می جنگیده , به سوریه آمده است. محمد امین که قبلا یک امام جماعت بوده به همراه همسر و دختر و چهار نوه اش به سوریه رفته بود. همانگونه که رسانه های ترکیه نوشتند مهاجم کلوپ شبانه " رینا " در استانبول نیز دقیقا همین کار را کرده و با خانواده خود به ترکیه آمده است.
  • دولت چین اعلام کرد که در سال 2015 احتمالا حدود 300 تن از شهروندان این کشور به سوریه رفته اند. بسیاری از آنان به گروه " حزب اسلامی ترکستان " که در کنار جبهه النصره می جنگد پیوسته اند. این گروه شاید هزاران و شاید هم صدها عضو دارد. سال قبل در مدارکی که از داعش در اینترنت افشا گردید دیده می شود که 114 شهروند چینی به داعش پیوسته اند و اکثر آنها نیز همانند محمد امین اعضای خانواده خود را نیز به سوریه برده اند و قصد ندارند به این زودی ها به کشور خود بازگردند.
  • کودکان ترک زبان اویغور به همراه کودکان قرقیز و قزاق , توسط داعش آموزش داده شدند. در ویدئوهای تبلیغاتی داعش , کودکان قزاق در حال کشتن جاسوس های دستگیر شده دیده می شدند.
  • امروزه تخمین زده می شود که 2 تا 4 هزار نفر از آسیای میانه به گروه داعش پیوسته اند. در میان آنها افرادی از ترک های اویغور و قزاق , قرقیز , ازبک , ترکمن و تاجیک هم هستند. اگر قرقیزستان را اندکی به کناری بنهیم در تمامی این کشورها حکومت های مستبد وجود دارند. همه آنها فقیر هستند و در مناطق کوهستانی , مرزها به شدت تحت کنترل هستند. دیگر بازگشت شبه نظامیان به کشورهای خود بسیار مشکل می باشد . کشورهای آنها , مرزهای خود را بسته اند.
  • "چارلی وینتر ", از دانشگاه "کینگ "که در مورد فعالیتهای جهادی تحقیق می کند معتقد است که شبه نظامیان آسیای میانه ای در درون داعش , ویژه ترین نیروها محسوب می شوند و اکثر حملات انتحاری توسط شبه نظامیانی به اجرا گذاشته می شوند که از این کشورها آمده اند.
  • در کشورهای آسیای میانه که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 اعلام استقلال کرده بودند دین اسلام بعنوان سومین آلترناتیو در قابل روسیه که قصد داشت دوباره در منطقه نفوذ داشته باشد و در مقابل رژیم های مستبد این کشورها, رو به گسترش نهاده بود.
  • " تئودور کاراشیک" از موسسه آنالیز گلف استیت بر این عقیده است که داعش برای آسیای میانه دارای استراتژی ویژه ای می باشد و از طریق تشدید بی ثباتی در ترکیه , در پی جذب نیروی بیشتر از آسیای میانه است .

 

387/25

سرویس بین الملل اساس نیوز/ احمد هلاکویی

منبع

 

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

پیوستن مسوول یک مدرسه دینی با جمعی از طلاب به صوف

 

نماز جماعت سربازان روس و مصری

ا

افتتاح اولین مرکز اسلامی ترکیه در آمریکا

ا

اوباما اسلام ارتباطی با تروریسم ندارد

کشته شدن 16 داعشی در ولایت ننگرهار افغانستان

امیدواریم مشکل نمازخانه پونک با تدبیر صحیح و درست

آخرین تحلیل ها