b_300_300_16777215_10_images_putiin.jpg

اساس: از اوایل وقت امروز اعلام خبر خروج بخش قابل توجهی از نیروهای روسیه از خاک سوریه و به زبانی ساده تر خروج مسکو از جنگ سوریه رسانه ها و مقامات سیاسی کشورهای مختلف را در حیرت فرو برده است .

همزمان با اعلام این خبر غالب تحلیل گران از زوایای مختلف به تحلیل آن پرداختند .نکته جالب در این تحلیل ها این است که با توجه به زاویه نگاه خاص رسانه ها به بحران سوریه هر یک این تحول را به گونه ای خاص تحلیل  کرده اند .
بخش جالب و غیر مترقبه این تحول این بوده است که امروز زمانی که یکی از خبرنگاران در کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی کاخ سفید موضع آمریکا در قبال این تحول را سوال کرد ،سخنگوی کاخ سفید با ابراز بی اطلاعی از این رویداد اعلام موضع در قبال آن را به بعد از بررسی بیشتر مساله موکول کرد .
بر اساس گزارش خبرگزاریهای روسی اعلام تصمیم روسیه برای خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه بعد از نشست مشترک پوتین با وزاری دفاع و خارجه روسیه اعلام شد .بدنبال اعلام این تصمیم منابع خبری از شروع عملیات خروج فوری نیروهای روسی از سوریه خبر دادند.البته همزمان اعلام شد که روسیه عملیات بمباران مواضع داعش را ادامه خواهد داد.بر همین اساس جنگنه های روسی امروز هم مواضع این گروه در پالمیرا را بمباران کردند.
سوال مهم در این زمینه این است که چرا سیاست روسیه در قبال بحران سوریه به یکباره تغییرکرد .
تعداد دقیق نیروهای نظامی روسیه در سوریه مشخص نیست، اما  خبرگزاری آسوشیتد پرس  تعداد آنها را بین ۳ هزار تا ۶ هزار نفر برآورد کرده است .در این میان کارشناسان برآورد کرده اند در نهایت یک چهارم نیروهای موجود روسی در سوریه باقی مانده ما بقی این کشور را ترک نمایند .
تحلیل علت رفتار اخیر روسیه در روزهای اخیر به علت ابهامات موجود در زمینه دلایل اتخاذ این تصمیم در این مقطع مشکل است .تنها برداشتی که از این رفتار می توان کرد این است که در رابطه با سوریه یک سری توافقات بین المللی در حال وقوع است .بنظر می رسد سمت و سوی این توافقات هم در جهت قطع مداخلات قدرتهای خارجی در این کشور است .
بنظر می رسد اگر جامعه جهانی به این نتیجه رسیده باشد که علت طولانی شدن بحران سوریه مداخلات کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای است این یک نتیجه مناسب برای حل بحران این کشور است .اگر به ریشه های بروز جنگ داخلی کنونی در سوریه نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که این بحران از برخی از اعتراضات پراکنده مدنی مردم این کشور در پنج سال گذشته به سرعت تبدیل به یک منازعه مسلحانه تمام عیار شد .
در ماه های اول شروع اعتراضات مدنی در سوریه برخی از کشورهای منطقه مثل ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس که دل خوشی از سیاست های نظام حاکم بر سوریه نداشتند با اعزام گروه های مسلح به این کشور و حمایت مادی و تسلیحاتی از آنها یک اعتراض مدنی را به یک جنگ داخلی تبدیل کردند .در این میان حامیان سوریه در منطقه مثل ایران هم نمی توانستند نظاره گر جریانات فوق باشند و به حمایت از نظام سیاسی سوریه پرداختند.نتیجه این فرایند شرایط کنونی منطقه و کشور سوریه شده است .در نهایت می توان گفتن اگر کشورهای عربی و ترکیه از همان آغاز از گروه های مخالف شبه نظامی حمایت نمی کردند سوریه به عرصه جنگ تمام عیار نیابتی تبدیل نمی گردید .
در این مرحله از بحران سوریه برخی از کارشناسان خروج روسیه از این کشور را مقدمه ای برای قطع مداخلات همسایگان این کشوردر امور داخلی سوریه و به تبع آن حرکت سوریه در مسیر صلح و آشتی ملی می دانند.

مطالب مرتبط:

بازداشت ۱۰ نوجوان در بلژیک به اتهام برنامه ریزی حم

مولوی موحدی: کسی که زمام‌دار هر پست و مقامی می‌شود

قرآن دست‌نویس‌ دختر فلسطینی/ عکس

ترکیه آماده پشتیبانی كامل از مسلمانان میانمار است

اعتراف كرى به نقش مثبت روسيه در جنگ با داعش در سور

کشف مخفیگاه مهمات داعش از سوی نیروی پیشمرگ

داعش ابواسامه امیر خود را اعدام کرد

طالبان آغاز عملیات بهاری در افغانستان را اعلام کرد

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 16

ع

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز