ادامه مطلب...

عبیدالله جمالزایی: یکی از مباحث بسیار مهم و کاربردی که در نظام اخلاق اسلامی و آموزه های قرآنی از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار می باشد، موضوع اعتدال و میانه روی در تمام امور زندگی است. هرگاه انسان به درستی این شاخص و اصل اخلاقی را در زندگی خود نهادینه کند، تمام ارزش های دینی و اخلاقی در مسیر صحیح خود قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : مطلبی که ترجمه و تقدیم شما می شود نگاهی دارد به تاکتیک دفاعی و جنگ درون شهری داعش در سوریه و عراق :

ادامه مطلب...

صهیب دستورهدر آموزه های دینی به مسئله‌ی گناه توجه بسیاری شده است. گناه شناسی، نه  همانند یک علم جداگانه، بلکه به عنوان یک موضوع اصلی و یک مسئله‌ی جدی در هر عصری متناسب با آن دوران کتابهایی را به خود اختصاص داده است و اندیشمندان و عالمان در باب آن جهد و تلاش به خرج داده اند تا در نهایت انسان، در حیطه‌ی امور گناه وارد نشود. در این مقاله، سعی بر آن است كه به جوانب اساسی «اخلاق گناه کردن» و چگونگی مرتكب شدن به آن بپردازيم. «اخلاق گناه کردن» نه به این معنا که اخلاقاً می‌توانیم گناه کنیم و نه به این منظور که تجویزی باشد برای گناه کردن، بلکه بدین معناست که وقتی ما دچار یکسری خطا مي‌شويم چگونه بتوانیم از نتایج سوء آن بکاهیم –هم نتایج سوء معنوی و هم نتایج سوء مادی – و چگونه است که بتوانیم آن خطاها را جبران کنیم و دوباره، خودسازی را از نو شروع کنیم.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: الحمدلله و کفی و سلام علی عباده المصطفی، اما بعد: تردیدی نیست که شریعت و قانون اسلامی قله های تکامل را فتح نموده و در ابداع و نوآوری به اوج خود رسیده است. برای تعریف این قانون و شریعت محکم و پایدار بیان پروردگارمان کافی است که در آیات پایانی کلامش فرموده است: «الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دینا» (1).

ادامه مطلب...

اساس نیوز: خداوند متعال از مؤمنینی که با ایمان به خدا و رسول به یکتاپرستی گرویده‌اند می‌خواهد که با ادای فرائض و پرهیز از گناهان، تقوای او را رعایت کنند و بنگرند که برای قیامت خود چه عملی فرستاده‌اند؟ آیا عمل صالح است که نجات‌شان دهد؟ یا گناه و عامل هلاکت آنان است؟ خداوند فرموده است:

«يَٰأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ وَلۡتَنظُرۡ نَفۡسٞ مَّا قَدَّمَتۡ لِغَدٖۖ وَٱتَّقُواْ ٱللَّهَۚ إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرُۢ بِمَا تَعۡمَلُونَ» ١٨ «وَلَا تَكُونُواْ كَٱلَّذِينَ نَسُواْ ٱللَّهَ فَأَنسَىٰهُمۡ أَنفُسَهُمۡۚ أُوْلَٰئِكَ هُمُ ٱلۡفَٰسِقُونَ ١٩» [الحشر: ١٨-١٩]

«ای اهل ایمان، خداترس شوید و هر نفسی نیک بنگرد تا چه عملی برای فردای قیامت خود پیش می‌فرستد و از خدا بترسید که او به همه کردارتان به خوبی آگاه است. و مانند آنان نباشید که به کلی خدا را فراموش کردند، خدا هم (حظّ روحانی و بهره ابدی) نفوس آنها را از یادشان می‌‌برد. آنان به حقیقت بدکاران عالمند»

ادامه مطلب...

اساس نیوز: با توجه به قدمت و سابقه جنگ در میان بشریت، معمولا می بایست یک طرف پیروزوطرف دیگر شکست بخورد و طرف پیروز بر مایملک طرف شکست خورده وچه بسا اگر بتواند برخودآن طرف و فرزندانش نیز چیره شود که ما به آن اسارت می گوییم. در چنین شرایطی فرد اسیر، حریت و آزادی خود را از دست می دهد و تابع کسی می شود که اورا به اسارت گرفته است واز خود هیچ اختیاری نخواهد داشت. بنابراین در چنین وضعیتی، میزان عنایت و توجهی که به اسیر می شود به وجدان، دیانت واخلاق اسیر کننده اش باز می گردد.{1}

ادامه مطلب...

اساس نیوز ،دکتر جلال الدین سیدی: پس از روزها بحث و پیش بینی راجع به اعلام موضع آقای دونالد ترامپ در خصوص استراتژی آتی دولتش درقبال برجام و جمهوری اسلامی، جمعه شب  بیست و یکم مهرماه 1396 سخنرانی ترامپ دراین خصوص و کم وبیش منطبق با پیش بینی های کارشناسان روابط بین الملل انجام پذیرفت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: داشتن صفات گول زننده همانند بزدلی و ترس همیشه انسان ها رابه گناه کردن تشویق کرده است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: کارشناس تاجیک نوشت،سازمان ملل جنایات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه کودکان یمنی را محکوم کرد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: عناصر افراطی داعش مخالفان خود را تهدید به مرگ می کنند، ولی با این وجود مخالفان معتقدند داعش از اهداف خود دور شده است.

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز