b_300_300_16777215_10_images_tfrgfgsa.jpg

اساس نیوز : پس از آنکه ارائه و تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره برقراری آتش‌بس در سوریه به نام ترکیه و روسیه ثبت شد، همکاری و هماهنگی این دو کشور در مسائل مربوط به سوریه رو به افزایش است. در همین راستا، همزمان با اعلام تصمیم کرملین برای خروج بخشی از نیروهای روس از سوریه، اخبار جدیدی از حمایت میدانی روسیه از ترکیه در عملیات علیه داعش منتشر شده است.
 

روند تحولات میدانی در سوریه پس از اعلام آتش‌بس به سمت و سوی جدیدی در حال حرکت است که مشخصه آن، فاصله گرفتن هرچه بیشتر آنکارا از واشنگتن و نزدیک‌تر شدن به مسکو است. حمایت نظامی روسیه از ترکیه در عملیات شمال سوریه از یک سو و موضع‌گیری‌های اخیر مقامات ترکیه درباره یک پایگاه نظامی ناتو در این کشور، مؤید این موضوع است.
در همین راستا، «ان بی سی نیوز» خبر داد که دو مقام نظامی ارشد ترکیه گفته‌اند، جنگنده‌های روسیه در پشتیبانی از نیروهای ترکیه وارد عمل شده‌ و در الباب سوریه، چندین حمله هوایی انجام داده‌اند. به نوشته این سایت، در حالی که تاکنون تقاضای ترکیه برای پشتیبانی ائتلاف ضدداعش از این کشور در عملیات «سپر فرات»، با بی‌اعتنایی آمریکا و ناتو مواجه شده، جنگنده‌های روسیه از ترکیه حمایت کرده‌اند. این در حالی است که پیشتر و در هفته اخیر، گزارش‌های دیگری نیز از همکاری نظامی روسیه و ترکیه در الباب منتشر شده بود.
بر اساس گزارش ان بی سی نیوز، جنگنده‌های آمریکائی فقط چند بار بر آسمان شهر الباب پرواز کرده ولی هیچ کاری انجام نداده‌اند. در عوض، مقامات ترکیه تأیید کردند که جنگنده‌های روسی در الباب در پشتیبانی از ترکیه وارد عمل شده و مواضع داعش را بمباران کردند.
اخبار مربوط به حمایت هوایی روسیه از ترکیه در شرایطی منتشر می‌شود که دولت روسیه از تصمیم خود برای کاهش حضور نظامی در سوریه خبر داده است. روز گذشته، ارتش روسیه اعلام کرد، در اجرای دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور برای کاستن از حضور نظامی این کشور در سوریه، خروج بخشی از واحدهای ارتش روسیه از آن کشور آغاز شده و در نخستین مرحله، ناو هواپیمابر «ژنرال کوزانتسف» از آب‌های مدیترانه خارج می‌شود.
در همین حال، دامنه اختلاف ترکیه و آمریکا به استفاده آمریکایی‌ها از پایگاه هوایی «اینجیرلیک» هم کشیده شده است. در این راستا، فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌و‌گو با کانال «خبر ترک» صریحاً گفت، پایگاه اینجیرلیک متعلق به ناتو نیست و نیروهاى ائتلاف بین‌المللى با اجازه ترکیه در آنجا حضور دارند. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم در همین زمینه از آمریکا انتقاد کرده که «حضور کشورهایی که از مبارزات ضد داعش ترکیه حمایت نمی‌کنند، در پایگاه اینجرلیک مفهومی ندارد».

 

مطالب مرتبط:

وب سایت شورای امنیت ملی افغانستان هک شد

ا

طالبان ما را از چنگ داعش نجات داد نه دولت

آتش زدن مسجدی برای دومین بار در استرالیا

چندین کشته و مجروح بر اثر زلزله در ایتالیا

واکنش علمای سودان به ممنوعیت حجاب در محل کار در ار

گلعاد شالیط:دلم برای زندانبانان حماس تنگ شده است

دستگاه قضایی چین پوشش اسلامی را جرم اعلام کرد

۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند

داعش از کشاورزان سوری به زور زکات گرفت !

ه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز