b_300_300_16777215_10_images_15289770728828477849.jpg

اساس نیوز: سعید شاهین , تحلیلگر ترک , در بخش اول مقاله خود تحت عنوان " چرا دنیا به این روز افتاد؟  " به طرح سئوالاتی از دلایل شرایط کنونی دنیای اسلام پرداخته بود و در این بخش , سعی کرده است به آن سئوالات پاسخ دهد.

اساس نیوز/  Sait Şahin : در مطلب قبلی در مورد گستردگی بدی و ظلم و حاکمیت بدان و ظالمان بر دنیا صحبت کرده بودم. بویژه این سئوال را مطرح کرده بودم که چرا دیار مسلمانان که پیرو  دین اسلام که همانا دین عدالت , مرحمت , علم , عرفان , اخوت , همیاری و عقلانیت می باشد این قدر پریشان و آشفته است؟ چرا کینه و عداوت , قلم , زبان و سلاح مسلمانان به سمت یکدیگر نشانه رفته اند؟

ما که خدای واحدی داریم که مارا به نیکویی امر فرموده است , کتابی داریم که هدایت گر راه ماست , پیامبری داریم که اسوه ماست و ما که تاریخ فرهنگی بزرگی داریم که دین اسلام آن را بنیان نهاده , چگونه به این حال افتادیم؟

یک مسلمان خارجی که تازه با او آشنا شدم مطلبی را به من نشان داد که در رسانه های داخلی ترکیه آن را ندیدم. آنگلا مرکل, صدر اعظم آلمان چنین گفته است:" جمعیت چین و هندوستان 2.5 میلیارد نفر است . دارای بیش از 150 نوع خدا  و بیش از 800 نوع آیین و اعتقاد هستند با این وجود در صلح و آرامش بسر می برند . اما مسلمانان با اینکه خدای واحدی دارند , کتاب و پیامبر واحدی دارند با این وجود خیابانها را با خون خود رنگین می کنند . کسی که می کشد " الله اکبر " می گوید و کسی هم که کشته می شود " الله اکبر " می گوید".

واقعا  در وضعیتی بسر می بریم که بسیار حیرت انگیز است و مرکل هم این حیرت خود را به طرز  معصومانه ای (!) بیان کرده است.

به سخنان مرکل , بعنوان سحنان بر حقی که از زبانی باطل بیان شده است می نگریم. مجبوریم چنین بنگریم.

پرتاب سنگ به تاریکی و همچنین گله و شکایت از تاریکی سهل ترین کار است. ما مسلمانان باید خود به بررسی دلایل بپردازیم و چاره اندیشی کنیم.

علامه بدیع الزمان سعید نورسی در زمان خود این تفحص را انجام داده و سه دلیل را به اثبات رسانده است: جهالت , فقر و اختلاف. بعد از این علامه , جهالت , فقر و اختلاف در بین مسلمانان افزایش یافت. دنیای اسلام را اگر بگردید خواهید دید که جهالت , فقر و اختلاف , مسلمانان را به چه وضعیتی گرفتار کرده است.

جهالت , فقر و اختلاف , می رود تا کمر امت اسلامی را بشکند. این سه مورد به گونه ای هستند که یکدیگر را تقویت می کنند. به اعماق نفوذ کرده اند و امت اسلامی را از درون قلع و قمع می کنند. فقر , کمر ما را می شکند و آتش دشمنی ناشی از اختلاف , در حال نابودی مسلمانان و سوزاندن جغرافیای مسلمانان است.

حال اگر بپرسید که نقش غرب در این موضوع چیست ؟ باید گفت که غرب در این موضوع به شیطان صفتی خود ادامه داد.

اگر اشتباه نکنم از امام غزالی حکایتی خوانده بودم از خانه ای که آرامش در آن حکمفرما بود. خانه ای که در آن خانواده ای با آرامش خاطر زندگی می کرده اند. شیطان از این آرامش ناخرسند بوده و بدنبال راهی بوده تا این آرامش را بر هم بزند. شیطان , طناب بزی که در حیاط خانه بسته شده بود را باز می کند . بز با جست و خیز کردن هرآنچه در حیاط بوده را از بین می برد . خدمتکار خانه با دیدن این وضع , ضربه ای به بز می زند و بز می میرد.فرزند خانواده که بز را خیلی دوست داشته , وقتی می فهمد که خدمتکار   بز را کشته ,  از شدت خشم   او را می کشد. پدر خانواده وقتی به منزل برمی گردد و از جریان با خبر می شود ضربه ای به فرزندش می زند و فرزند آنها هم می میرد.

شیطان که در آن حوالی مشغول تماشای این اتفاقات بوده با خود می گوید:" من که کاری نکردم, فقط طناب بز را باز کردم".

غرب هم کاری نکرد جز اینکه در دیار اسلامی که وضع آشفته ای هم داشت طناب بزها را باز کرد. بزها هم با جولان خود , هرآنچه بود و نبود را ویران کردند. بعد چه شد ؟ دنیای اسلام بزها را بطور کلی از دست داد و چشم های دنیای اسلام رنگ خون به خود گرفت و این خشم , اکنون از کین و خون سیراب نمی شود.

25/353

نویسنده Sait Şahin :

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

 

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

سال 93 و چالشهای جهان اسلام

 

روسیه یک گردان پلیس نظامی به سوریه اعزام میکند

ا

استقرار سامانه موشکی اس 300 در سوریه

پیامبرم را دوست دارد

م

ترامپ نقشه اش را برای سوريه افشا کرد

ا

مطبوعات سوریه: اردوغان و آل سعود دچار توهم هستند

آخرین تحلیل ها