b_300_300_16777215_10_images_ErdoganAndAssad.jpg

اساس:بنا به عقیده یکی از تحلیلگران  ,  به نظر می رسد که دوران ماه عسل ترکیه با نیروهای مخالف دولت سوریه در حال بسر آمدن است.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی "اسلام آنالیز" ترکیه , این کشور جهت سیاست خود درباره سوریه و بشار اسد را تغییر می دهد.این مقاله به قلم "عبدالباری عطوان " به تحریر درآمده و در سایت فوق الذکر درج گردیده است.برگردان فارسی این مقاله با اندکی تلخیص به قرار ذیل می باشد:

به نظر می رسد که دوران ماه عسل ترکیه با مخالفات سوری در حال پایان می باشد.

 

با توجه به سخنان چند روز پیش بینالی یلدیریم نخست وزیر ترکیه درباره سوریه حدس زده شد که سیاست ترکیه درباره سوریه دچار تحول خواهد گردید. یلدیریم وقتی درباره بشار اسد صحبت نمود با لحنی احترام آمیز گفت که بشار اسد یکی از بازیگران مهم این جنگ است .وی همچنین گفت که ترکیه در جهت توقف خونریزی در سوریه در شش ماه آینده نقش فعالی ایفا خواهد کرد.

تا پیش از این سخنان, چه کسی می توانست باور کند  که یلدیریم چنین سخنانی را به زبان خواهد آورد.مگر این ترکیه نبود که در پنج سال گذشته رئیس دولت  سوریه را به قتل مردم و نابودی کشورش متهم کرده و برای براندازی او کمر همت بسته بود؟

قصد نخست وزیر ترکیه از بیان این جمله که" چه بخواهیم و چه نخواهیم , اسد یکی از بازیگران بحران سوریه است" اشاره به توافق ژنو بود که در آن به ادامه مسئولیت بشار اسد در دوران موقت انتقالی پذیرفته شده است.

سیاست به منافع بستگی دارد. بعضا لازم است همانند کاری که اکنون ترکیه انجام می دهد از بعضی از تصمیمات استراتژیک عقب گرد نمود که این نیز با یک چرخش فوری 180 درجه و یا چرخش تدریجی امکان پذیر است .  کاری که بینالی یلدیریم  پس از جایگزینی بجای داووداوغلو در حال انجام آن می باشد نیز همین است.

سه دلیل عمده ای که باعث تغییر سیاست ترکیه در رابطه با دولت سوریه گردیدند :

اول: ساقط کردن هواپیمای روسی در ماه نوامبر گذشته .

 پس از این رویداد , اردوغان رئیس جمهور ترکیه , در روابط این کشور با روسیه دربن بست بزرگی گرفتار شد و از طرف ناتو نیز مورد خیانت قرار گرفت.

دوم: وقتی آمریکا و اروپا نشان دادند که کردها را ترجیح داده اند.

به این ترتیب اردوغان متوجه گردید که غرب در پی تاسیس یک دولت تاریخی کرد است که بخشهایی از خاک سوریه , عراق , ایران و ترکیه را شامل می گردد.اردوغان در این مرحله پی برد که در نقطه نادرستی ایستاده و کشورش نه از طرف دشمنان خود در سوریه , عراق و یا در ایران بلکه از طرف دوستان آمریکایی خود مورد بیشترین تهدیدها قرار گرفته است.

سوم: کودتای نافرجام اخیر باعث شد چشم اردوغان و اعضای حزب حاکم باز شود و توانستند  خطرات داخل کشور را که یکپارچگی و تمامیت ارضی آن را مورد تهدید قرار داده اند را ببینند که این مسئله تا پیش از این به دلیل اولویت داده شدن به جنگ سوریه , وحدت سیاسی و یکپارچگی جغرافیایی مورد اغماض قرار گرفته بود.

انتخاب بینالی یلدیریم از دوستان نزدیک اردوغان به نخست وزیری ترکیه , به جهت  تصحیح این وضعیت , تغییر معادلات  و تجدید نظر لیست دوستان و دشمنان کشور بود.به همین دلیل نیز از اولین روزی که در مسند نخست وزیری نشست در این راستا اقدامات خود را آغاز نمود و در مجلس نیز درباره رفع مشکلات روابطی با همسایگان سخن گفت.

گذشته را رها کرده و به آینده می پردازیم . ترکیه در مقابله با کردها که  هدف جدایی طلبانه آنها مورد حمایت  آمریکا و غرب است آماده می شود که با سوریه , عراق و ایران همدست شود. و این نیز به معنی انصراف از شعار دخالت نظامی در سوریه , چشم پوشی از حرکت هماهنگ با عربستان سعودی و قطر , جهت سرنگون ساختن بشار اسد و همچنین قطع حمایت ,  تجهیز و تامین مالی نیروهای مخالف سوریه خواهد بود.

25/232

منبع مطلب:اسلام آنالیز(ترکیه)

مطالب مرتبط:

درگیری ارتش تونس با تروریست ها در مرز با الجزایر

ب

درد دلهای یک فعال اهل سنت درباره شرایط امت اسلامی

زندانی شدن چند نفر در اندونزی به جرم کافر بودن

جریمه زندان به خاطر ندادن قرآن به زندانی در آمریکا

حمایت جامعه الازهر از اقدامات تحریمی بر علیه قطر

آغاز رزمایش اسرائیل در شمال سرزمین های اشغالی

پوتین قدرتمندترین شخصیت جهان/ ترامپ در جایگاه دوم

موفقیت چشمگیر ترکیه در بازی های همبستگی کشورهای اس

پلیس مالزی هفت مظنون مرتبط با داعش را بازداشت کرد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز