b_300_300_16777215_10_images_vahdat1.jpg

اساس : این روزها با فراررسیدن ایام ولادت حضرت رسول اکرم (ص) در کشور ما هفته وحدت آغاز شده است .

حدود سه دهه است که در ایران روزهای بین دوازدهم و هفدهم ربیع الاول را بنام هفته وحدت نام گذاری کرده اند .علت نامگذاری این ایام به نام هفته وحدت را هم همه می دانیم و نیازی به تشریح و توضیح در این زمینه وجود ندارد .اما سوال مهم تری که در رابطه با این مناسبت و ایام وجود دارد این است که آیا وحدت یک ضرورت است یا یک انتخاب ؟
هر ساله این ایام که فرا می رسد برخی از فعالان ما در جامعه اهل سنت، دست به قلم برده و از نام گذاری این ایام به نام هفته وحدت انتقاد می کنند.این فعالان بر این اعتقادند که نمی توان وحدتی بین شیعه و سنی ایجاد کرد و بنا به برخی از دلایل این مساله غیر ممکن است .در این مسیر برخی از شبکه های ماهواره ای نیز دست به کار شده و در این زمینه که در ایران نمی توان وحدت ایجاد کرد برنامه تولید می کنند.
ماهیت شبکه های ماهواره ای بنام اهل سنت ایران در حال پخش برنامه های سیاه و تاریک خود از فضای عمومی جامعه هستند برای ما روشن است .همه می دانیم که این شبکه های به اصطلاح توحیدی هدفی جز پاشیدن بذر اختلاف و ناامیدی در جامعه ما ندارند .
سوال اساسی که در این زمینه می توان مطرح کرد این است که در صورت صحت ادعای افرادی که با بنیان ایجاد وحدت بین شیعه و سنی مخالف هستند آیا گزینه دیگری برای ما وجود دارد ؟به عبارت ساده تر در صورتی که بر این اعتقاد باشیم وحدت فرایندی بیهوده و شعاری است ،گزینه بدیل و جایگزین ما چیست ؟
   پاسخ این سوال کاملا روشن است .گزینه مقابل وحدت ،اختلاف و چند دستگی است .اگر ما بر این اعتقاد باشیم که تجمیع شیعه و سنی بر سر اشتراکاتی که دارند غیر ممکن است، باید گزینه دیگری را انتخاب کنیم .این گزینه جدید چیزی جز جنگ ،کشتار و برادر کشی نیست .همین فضایی که ما در سوریه و عراق شاهد آن هستیم .
    واقعیت مهم در رابطه با شرایط کنونی دنیای اسلام این است که امروز همه علمای دلسوز امت اسلامی بر این اعتقادند که اختلاف و چند دستگی ایجاد شده در بین مسلمانانان مهم ترین آسیب جامعه اسلامی است .در این زمینه تکلیف برخی از حکام کشورهای مسلمان روشن است .برخی از حاکمان کشورهای اسلامی حکومت و خود را مدیون تداوم اختلاف شیعه و سنی در منطقه هستند و بخاطر همین زمینه نیز بر طبل اختلاف و جدایی می کوبند .این حکام با حمایت از جریان سازیهای رسانه ای محافل رسانه ای وابسته به غربی ها تلاش می کنند در ذهن مسلمانان دشمن اصلی شان را برادر مسلمان شان جا بزنند.
متاسفانه این تلاشها در برخی از موارد هم نتایج فاجعه باری داشته است و بخش قابل توجهی از مسلمانان بجای اینکه مراقب توطئه های دشمنان اسلام باشند، نگاه شان به سمت برادر دینی شان است که مبادا از پشت خنجر نزند!
وحدت در شرایط کنونی برای ما مسلمانان یک انتخاب نیست .وحدت اولویتی نیست که بتوانیم به راحتی از کنار آن عبور کنیم و بگوییم فعلا در برنامه کاری ما جایی ندارد .واقعیت غیر قابل انکار برای همه ما مسلمانان این است که امروز بپذیریم پیروان  هیچ یک از مذاهب اسلامی قابل حذف نیستند.ما باید تنوع و تکثر ایجاد شده در جامعه اسلامی را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و تلاش کنیم با تحمل  و سعه صدر به سمت اهداف و منافع مشترک امت اسلامی حرکت کنیم .
بدون شک هدف مشترک همه دلسوزان واقعی امت اسلامی عزت اسلام و مسلمین است .عزتی که تنها در سایه وحدت و همدلی جامعه اسلامی حاصل خواهد شد و هر کس که در این فرایند بر زمینه های اختلاف و چند دستگی در بین مسلمانان تکیه کند خائن به اسلام و مسلمانان است.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

داعش 837 زن عراقی را اعدام کرد

فرار 50 تن از رهبران داعش از موصل

ا

نگاهی به حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان و فعالیتهای آ

برنامه های دولت قزاقستان برای مقابله با افراط گرای

لقب جدید ابوبکرالبغدادی

عضو اهل سنت هیات رئیسه مجلس: امیدوارم فضای هیات رئ

آخرین تحلیل ها