b_300_300_16777215_10_images_56656565.jpg

اساس :یکی از علمای شاخص اهل سنت در منطقه سیستان و بلوچستان در روزهای اخیر بعد از نمازتراویح درجمع نمازگزاران از برخی از پراکندگی ها و انحرافات ایجاد شده در بین اهل سنت گلایه کرد .

این عالم بلوچ خاطرنشان کرد دنیای اسلام در شرایط کنونی در سردرگمی بدی به سر می برد و علت این سردرگمی نیز ظهور برخی از افراد بی صلاحیت در مقام اجتهاد و افتاء است .
وی افزود جامعه چون به اصل تقلید از علمای اصیل و شناخته شده اسلامی کم توجه شده است، این مساله باعث شده است تا برخی از افراد فاقد شرایط علمی و فقهی درزمینه تفسیر قرآن و احادیث به اظهار نظر بپردازند.ثمره این رویه هم گمراهی و سردرگمی جامعه است .
سایت اساس بارها در زمینه ظهور و فعالیت قشری از عالم نماها که فاقد شرایط علمی مناسب بوده و در برخی ازاوقات رگه های مشکوک فقهی دارند هشدار داده است .
در سالهای اخیر در جامعه اهل سنت کشور جریان خزنده ای در حال ترویج و تبلیغ است .این جریان بر اساس یک خط مشی هماهنگ با انتقاد از به روز نبودن علمای سنتی ما، عقاید و تفکرات خود در بین اهل سنت را جریان پیشرو قلمداد می کنند.
عقبه فقهی این جریان هم مشکوک و نامعلوم است. اما با دقت در برخی از اصولی مانند نفی زیارت و توسل  که به صراحت از طریق این قشر تبلیغ می گردد می توان به این نتیجه رسید که تفکرات آنها با یک تفکر انحرافی شاخص در دنیای اسلام بنام وهابیت شباهت زیادی دارد .
شعاراین طیف و موج جدید این است که خود را اصیل ترین جریان اهل سنت معرفی کرده و اعتقاد دارند که بدعتهای زیادی وارد تفکرات فقهی ما شده است .
این گروه خاطرنشان می کنند علمای اهل سنت از درک نیازهای جدید جامعه عاجز بوده و سواد و توانایی علمی لازم برای اجتهاد روز را ندارند .تمرکز این قشر جدید هم بر قشر جوان و تحصیل کرده جامعه اهل سنت است .
اقدامات و تحرکات مشکوک این گروه در مناطق مختلف با مقاومت و مخالفت برخی از علمای شاخص اهل سنت مواجه شده است .اما چیزی که در این بین نیاز اساسی تر بنظر می رسد ضرورت آگاهی جامعه از ابعاد و زمینه های مخرب تفکرات این گروه است .بخشهای مختلف جامعه اهل سنت به ویژه جوانان ما در برخی مواقع فریب سخنان زیبا و منتقدانه این افراد را می خورند و به راحتی نسبت به جایگاه سنتی علما در هدایت جامعه تشکیک می کنند .
بعید نیست این جریان در ادامه جریان عمومی اختلاف و کینه ورزی ایجاد شده در جهان اسلام باشد .همه باید بدانیم که ایجاد اختلاف و چند دستگی مهم ترین هدف دشمنان دین اسلام در قبال مسلمانان است .امروز جهان اسلام درگیر حاشیه ها و اختلافات غیر ضروری شده و این اختلافات بجای اینکه توان مسلمانان را درجهت تبلیغ و گسترش دین شان هدایت کند، در جهت برادر کشی و نفی تفکرات یکدیگر متمرکز کرده است .هشدار این عالم برجسته بلوچ نیز در هیمن راستا قابل ارزیابی است .

مطالب مرتبط:

چاوش اوغلو: با ملک سلمان در رابطه با ایران صحبت کر

700 کشته و زخمی در حمله هوایی عربستان به یک مراسم

عالم افغان: مسلمانان باید علیه فتنه کفار متحد شوند

نزدیک شدن ساعت صفر برای آزاد سازی موصل

عراق پایگاههای اینترنتی داعش را مسدود کرد

ترامپ: اوباما بنیانگذار داعش است

پادشاه عربستان، "محمد بن نائف" را از مقام ولیعهدی

حقوق بشر در قرآن و اسلام؛ در نمایشگاه تونس

آخوند قربانپور در مراسم جشن میلاد پیامبرتاکید کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز