b_300_300_16777215_10_images_000000000111.jpg

اساس :بالاخره پس از ماهها تلاش و مذاکرات طاقت فرسای دیپلماتیک مذاکرات ایران با گروه 1+5 به ایستگاه اجرا رسید .
 

در این مرحله ، از روزهای گذشته پس از فراهم آمدن مقدمات لازم همه تحریم های وضع شده برای مساله هسته ای از طرف کشورهای غرب لغو شده و فصل جدیدی در مناسبات ایران با خارج آغاز شد .
   شاید در دو سال گذشته در زمانی که با روی کارآمدن رئیس جمهور جدید در ایران فصل جدیدی در مذاکرات ایران با قدرتهای جهانی آغاز شد، با توجه به مشکلات عمیق موجود در بین ایران با طرف های غربی  کمتر کسی تصور می کرد که این مذاکرات به نتایج کنونی برسد .
اما بر خلاف این تصورات مذاکرات هسته ای ایران با شش قدرت بزرگ جهانی به توافق نهایی رسید و در روزهای گذشته شاهد موج مثبت ناشی از این توافق بودیم .اما سوال مهم در رابطه با توافق برجام و فضای بین المللی مثبت ایجاد شده بعد از این توافق این است که الگوی این مذاکرات و توافق ناشی از آن چه چه تاثیری می تواند بر مناسبات حاکم در بین کشورهای اسلامی داشته باشد ؟
متاسفانه در چند دهه اخیر برخی از کشورهای مسلمان به دلایل مختلف در مسیر اختلافات سیاسی و در پاره ای از موارد جنگ و درگیری با یکدیگر حرکت کرده اند .نمود بارز اختلافات ایجاد شده در ماههای اخیر در بین ایران و عربستان نمود پیدا کرده است .
   مساله مهمی که همه دولتهای اسلامی باید مد نظر داشته باشند این است که هر قدر هم که اختلافات موجود در بین آنها زیاد باشد شدت و عمق این اختلافات در حد اختلافات موجود بین ایران و غرب و در راس آن غرب نبوده است .
  در این زمینه مشاهده کردیم که این اختلاف با درک متقابل و دوطرفه از ضرورت های تفاهم و تعامل حل شد و در جهتی پیش رفت که برای غالب افراد باور آن سخت و دور از ذهن بود .اما این کار غیر ممکن و مسیر صعب العبور طی شد و اثرات و برکات مثبت آن بر کل فضای بین المللی مشاده شده است.
همه دولتهای اسلامی و از جمله دولتهای عربی  منطقه باید به یاد داشته باشند که شدت و گستره اختلافات موجود بین این کشورها با ایران به عنوان یک کشور اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با اختلافاتی که بین ایران و آمریکا وجود دارد نیست .
   بر اساس این واقعیت همه باید به دیپلماسی به عنوان شاه کلید رفع سوء تفاهمات توجه داشته باشند .دولتهای منطقه و در راس آن عربستان سعودی باید به این واقعیت توجه داشته باشند که کانال دیپلماسی و مناسبات سیاسی همیشه باید مفتوح بماند و به قول یکی از بزرگان عرصه دیپلماسی یکی از مهم ترین کارکردهای دیپلماسی در شرایط منازعه و حتی وقوع جنگ است .
بر اساس این واقعیت باید بر این باور باشد که باتوجه به تغییرات ایجاد شده در ماهیت مناسبات بین المللی همه کشور ها محکوم به تفاهم و تعامل با یکدیگر هستند .
 

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

تشکر مولوی عبدالحمید ازاقدام شایسته دادستان زاهدان

جان باختن 6 اردنی در کاروان حج عمره

مصر بازهم گذرگاه رفح را بست

افتتاح بلندترین مناره قدس همزمان با قانون محدودیت

دیدار نخست وزیر ترکیه با رئیس جمهور ایران در آنکار

ا

اتحادیه اروپا: شهرک‌سازی جدید اسرائیل صلح را به خط