b_300_300_16777215_10_images_3703.jpg

شماری از علما و سران و ریش سفیدان طوایف و اقوام اهل سنت سیستان و بلوچستان از توجه و نگاه بی طرفانه و یکسان دولت به اهل سنت و تشیع تقدیر کرده و گفتند: دولت در حد توان به مطالبات اهل سنت پاسخ مثبت داده است.

روحانی برجسته اهل سنت سیستان و بلوچستان و امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران انصافا با نگاه بی طرفانه مطالبات بحق اهل سنت را تا حدی که در توان دارد برآورده کرده است.
مولوی عبدالصمد کریم زایی روز پنجشنبه افزود: دولت جمهوری اسلامی نگاهی بی طرفانه به تمام ادیان از جمله اهل سنت دارد و با تمام هموطنان چه شیعه، چه سنی، یهودی و مسیحی ساکن در این سرزمین با ملاطفت برخورد می کند.
وی اظهار داشت: هر فردی تبعه هر کشوری باشد با هر عقبه مذهبی حق دارد مطالبات اجتماعی، سیاسی و خانوادگی خود از دولت را مطرح کند.
وی ادامه داد: افراد جامعه باید خواسته هایشان را بر اساس عقل، منطق و گفتمان نه با خشونت که نتیجه آن ضایع شدن حقی باشد، از دولت طلب کنند که این روحیه در اهل سنت وجود دارد.
این روحانی اهل سنت گفت: در هر گروه افراد افراطی وجود دارند که کارهایی خلاف شرع و قانون انجام می دهند که جامعه اهل سنت این افراد را نه از خود و نه از نظام می داند.
مولوی کریم زایی افزود: بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم و بکارگیری جوانان اهل سنت بدون تبعیض در ادارات و شرکت ها از مهمترین خواسته ما است که مسوولان تراز اول در حال پیگیری این موضوعات هستند و در جاهایی هم که کوتاهی شده به زودی مشکلات رفع می شود و این به آن معنا نیست که دولت به اهل سنت توجه نمی کند.
وی گفت: اهل سنت دوستدار نظام جمهوری اسلامی هستند و همواره در انتخابات مختلف بیش از 80 درصد اهل سنت پای صندوق های اخذ رای حاضر می شوند.
ریش سفید و بزرگ طایفه قنبرزهی یکی از طوایف بزرگ اهل سنت سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر نگاه عدالت محور و پدرگونه نظام و دولت جمهوری اسلامی به تمام مذاهب در کشور گفت: نظام جمهوری اسلامی بهترین کارها را همتراز تشیع برای اهل سنت انجام می دهد.
شیرمحمد قنبرزهی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران نه برای تشیع و نه برای اهل سنت است بلکه به تمام مسلمانان تعلق دارد و دولتمردان با نگاهی جهانی برای حمایت از مظلومان کشورهای مختلف فعالیت می کنند.
وی گفت: ما هیچ خواسته ای از دولت نداریم زیرا هر چه نیاز بوده در حد توان به ما داده است.
سردار طایفه گمشادزهی نیز اظهار داشت: اشتغالزایی برای جوانان و بهبود وضعیت معیشت آنان با توجه به تداوم خشکسالی در منطقه، اعطای تسهیلات کم بهره و کمک به تشکیل تعاونی ها در حوزه معادن و کشاورزی از مهمترین خواسته های مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان به حساب می آید.
محمدحسین گمشادزهی افزود: خواسته های ما منوط به اهل سنت نیست زیرا مردم شیعه و سنی با اتحاد و همدلی در این استان زندگی می کنند و مشکلات عمومی شان یکسان است و دولت نیز اگر اقدامی انجام می دهد مختص یک مذهب و قوم و طایفه نیست بلکه برای عموم مردم است.
وی تاکید کرد: تا کنون نگاه دولت به اهل سنت با احترام و عزت همراه بوده و توجه خوبی به خواسته های ما شده است.
یکی از ریش سفیدان طایفه گرگیچ نیز گفت: هر ملتی در هر جایی که زندگی می کند یک سری انتظاراتی از دولت خود دارد که اهل سنت ایران نیز از آن جمله است و هیچ تفاوتی با سایر مذاهب و ادیان ساکن در کشور ندارد.
مهدی گرگیچ افزود: نظام جمهوری اسلامی و مملکت ایران اولویت مهم ما است و به هیچکس اجازه نخواهیم داد با سو استفاده از مسائل مذهبی و قومی خدشه ای به نظام و وحدت و کشور ما وارد کند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی افراد تندرو بعضا از حد خود تجاوز می کنند و احساس ما بر این است که رهبری، دولت، علما و بزرگان مذهبی و کشوری در جریان برخی مسائل قرار نمی گیرند به عنوان مثال تخریب بخش هایی از نماز خانه پونک تهران از جمله این مسائل است.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

ازدواج شهردار مکزیک با یک «کروکودیل» / عکس

تحقیقات محرمانه درعربستان برای پیگرد بی حجاب ها و

امت اسلامی و تداوم مسیر اختلاف و کشمکش

ا

اخراج بانوی محجبه از بانکی در آمریکا

نقش عربستان سعودی در پیدایش تفکر داعش و بی ثباتی م

داعش، بهانه رژیم صهیونیستی برای ساخت دیوار در مرز