b_300_300_16777215_10_images_3509.jpg

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به تخریب نمازخانه پونک تهران، ضمن تشکر از ابراز همدردی شخصیت‌ها، نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت در خصوص این حادثه، اظهار امیدواری نمودند که مشکل این نمازخانه با تدبیر صحیح و درست حل شود.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ (۲۱ شوال ۱۴۳۶) «تفرقه، اختلاف و افراط» را بزرگترین چالش‌های عصر حاضر عنوان کردند و گفتند: در عصر حاضر تفرقه، اختلاف، افراط‌گرایی و تندروی بزرگترین چالش‌هایی هستند که مسلمانان در خاورمیانه و دیگر بلاد با آنها گرفتار هستند.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: در اثر همین چالش‌ها متاسفانه در بسیاری از کشورهای اسلامی به مساجد، حسینیه‌ها و اماکن دینی و مذهبی و اماکنی که در نزد مسلمانان دارای حرمت هستند تعرض و حمله صورت می‌گیرد. درحالی‌که اماکن دینی و مذهبی باید در امنیت قرار داشته باشند و مورد تعرض قرار نگیرند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به تخریب نمازخانه پونک تهران اشاره کردند و ضمن «غیرمنتظره» خواندن این اتفاق، خاطرنشان نمودند: تخریب نمازخانه پونک حادثه غیرمنتظره‌ای بود و جامعه اهل‌سنت هرگز انتظار چنین حادثه‌‌ای را نداشتند.
مولانا عبدالحمید به واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های متعدد پیرامون تخریب نمازخانه پونک اشاره کردند و اظهار داشتند: در هفته گذشته ما شاهد موضع‌گیری‌هایی در خصوص نمازخانه پونک بودیم. چنان‌که از بین برادران شیعۀ ما و برخی نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت ابراز همدردی کردند، که ما از همدردی این عزیزان سپاسگزاریم. خصوصا از مجمع تقریب مذاهب که وظیفه‌اش را تشخیص داده و بدان عمل کرد و بیانیه‌ای در خصوص نمازخانه پونک صادر کرد، تشکر می‌کنیم و درخواست داریم که آنها نیز برای حل این قضیه تلاش نمایند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خواستار پیگیری و حل موضوع نمازخانه پونک شدند و گفتند: انتظار ملت آزادۀ ایران، اعم از شیعه و سنی، از مسئولین دلسوز نظام جمهوری اسلامی و از دولت تدبیر و امید آن است که موضوع نمازخانه پونک تهران را پیگیری و حل کنند تا این نگرانی برطرف شود.
ایشان در ادامه تاکید کردند: اگر چه ممکن است کسانی که دست به تخریب نمازخانه پونک زده‌اند برای این کار خود توجیهاتی بیاورند، اما خدا می‌داند که در نمازخانه پونک و در تمام مساجد و نمازخانه‌های اهل‌سنت ایران چیزی جز عبادت پروردگار انجام نمی‌شود و در آنها هیچ چیزی که به ضرر نظام و شیعه باشد وجود ندارد.
مدیریت دارالعلوم زاهدان شایعه وجود ۹ مسجد اهل‌سنت در تهران را به شدت تکذیب کردند و گفتند: برخی‌های شایعه کرده‌اند که اهل‌سنت در تهران ۹ مسجد دارند، درحالی‌که این‌ها مسجد نیستند، بلکه فقط نمازخانه‌های استیجاری هستند که در آنها بین ۳۰ تا ۱۰۰ نفر نماز اقامه می‌کنند. این‌ها نمازخانه‌های اجاره‌ای و متعلق به مردم هستند که امکان تغییر مکان آنها از یک جا به جایی دیگر وجود دارد.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: امیدواریم مشکل نمازخانه پونک با تدبیر صحیح و درست حل شود و مسلمانان اهل‌سنت تهران، خصوصا کسانی که در محله پونک و اطراف سکونت دارند، بتوانند پروردگار را بندگی و عبادت کنند. بنده تاکید می‌کنم که نمازخانه‌های اهل‌سنت در هیچ جایی با کسی وابستگی ندارند و به ضرر نظام نیستند. بزرگان دولت می‌توانند نظارت داشته باشند و جلوی مواردی که به ضرر نظام باشند را بگیرند.
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان بر لزوم برادری و اخوت تاکید کردند و اظهار داشتند: اخوت و برادری بسیار مهم و حیاتی است. الحمدلله تمام جامعه اهل‌سنت معتقد به تقریب هستند و خواهان برادری و اخوت بین مسلمانان داخل و خارج از کشور هستند. ما معتقدیم که مسلمانان باید با یکدیگر متحد باشند. حرکت اهل‌سنت در مساجد و در تمام صحنه‌ها در مسیر همراهی با نظام و در جهت وحدت و امنیت ملی است. ما به وحدت ایران و تمام کشورهای اسلامی فکر می‌کنیم.
ایشان در ادامه سخنان‌شان خاطرنشان کردند: نمازخانه پونک باید به حالت اولش برگردد و نماز در آنجا برگزار شود. ما مطمئنیم که بزرگان نظام بر این موضوع راضی نبوده و از آن اطلاعی نداشته‌اند. لذا انتظار داریم که بزرگان و مسئولین نظام این را جبران کنند تا پس از انتقاد، زمینه و موقعیت تشکر و دعای خیر هم فراهم شود.
مولانا عبدالحمید در پایان به نمازگزاران توصیه کردند که برای حل مسأله نمازخانه پونک و رفع نگرانی‌ها به نماز، اعمال و دعا متوسل شوند.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

حمل نسخه‌ای از قرآن و صلیب در مقابل کلیسای جامع قب

ا

تنش بین پیونگ یانگ و تل‌آویو بالا گرفت؛ کره‌شمالی

کمک های انسان دوستانه صربستان به شهرحلب سوریه

ا

تحریک کشتار سفیران خارجی در یک شبکه تلویزیونی وهاب

ا

تاسیس جمعیت تعدد زوجات در عربستان

آلمان به دنبال یافتن جایگزینی برای پایگاه اینجرلیک

ا