b_300_300_16777215_10_images_0125.jpg

مولانا عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ پس از تلاوت آیه «و کذلک جعلناکم أمه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» اظهار داشتند: دین اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است که در تمام شئونات و مسائل زندگی راه میانه و اعتدال را اختیار کرده است.

در ادیان سماوی گذشته بر اثر گناه و معصیت مردم، الله تعالی به‌منظور تربیت آنها برخی احکام سخت‌ و دشوار را بر آنها فرض گردانید. چنان‌که در قرآن عظیم‌الشأن آمده است: «فَبِظُلْمٍ مِّنَ الَّذِینَ هَادُواْ حَرَّمْنَا عَلَیْهِمْ طَیِّبَاتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ وَبِصَدِّهِمْ عَن سَبِیلِ اللّهِ کَثِیرًا» [نساء:۱۶۰] یهودی‌ها ظلم کردند و خداوند متعال در اثر ظلم‌ها، گناهان و شرارت‌های آنان بسیاری از روزی‌های پاکیزه را برای‌شان حرام کرد. البته بعضی از قوانین سخت‌گیرانه با توجه به شرایط ملت‌ها و برای اصلاح و تربیت آنها وضع شده‌اند، زیرا الله تعالی خیر بندگانش را می‌خواهد.
ایشان شریعت اسلام را «به‌دور از افراط و تفریط» دانستند و خاطرنشان کردند: در شریعت اسلام نه افراط است و نه تفریط. دین اسلام از اول تا آخر دین اعتدال و میانه‌روی است. الله تعالی دین اسلام را آسان گردانیده است. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌فرمایند: «بعثتُ بالحنفیه السمحاء لیلها و نهارها سواء»
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: دین اسلام دینی است که در آن تسامح موجود بوده و از تمام زیاده‌روی‌ها، کجی‌هاو کوتاهی‌ها به‌دور است. الله تعالی به ما دینی عنایت کرده که روزش درخشان و شب‌اش نیز مثل روزش درخشان است. یعنی همه احکامی که الله تعالی در این دین قرار داده در مسیر میانه و اعتدال قرار داشته و از افراط و تفریط به‌دوراند. لذا احکام دین بسیار سهل و آسان هستند و نباید در عمل به دین افراط و زیاده‌روی نمود. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم از اقدام چند تن از صحابه که تصمیم گرفتند تمام وقت خود را به نماز و روزه و عبادت و شب‌زنده‌داری سپری نموده، ازدواج نکنند و به کارهایی دنیایی مشغول نشوند، به شدت انتقاد کردند.
مدیر دارالعلوم زاهدان گفتند: راه و روش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در عمل به دین بر مسیر اعتدال و میانه قرار داشت؛ نه آن‌چنان سخت بود که سختی را بر خود و صحابه اعمال کنند، و نه چنان سهل‌انگاری بود که در اعمال کوتاهی انجام گیرد. راه و روش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم، سنت‌های ایشان است و اتباع از سنت برای این است که ما راه میانه را اختیار کنیم و بندگی الله تعالی را به همان روشی که آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم انجام داده است، انجام دهیم.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

"رئیس جمهور افغانستان" تقاضای طالبان برای ایجاد دو

داعش تصویر عامل حمله انتحاری در حله را منتشر کرد

اخراج کاردار ایران از بحرین

واکنش طالبان به پیروزی ترامپ' در رسانه های پاکستان

رهبر اخوان المسلمین با ۱۳ عضو این سازمان به اعدام

روند رو به رشد روابط عربستان و اسرائیل

آخرین اخبار