b_300_300_16777215_10_images_57392452.jpg

رئیس کمیسیون اروپا درباره لزوم مذاکره اتحادیه اروپا با "رهبران خودکامه‌ای چون اردوغان" گفت: این کار ضروری است اما این سوال پیش می‌آید که چرا هیچ کسی درباره روابط این نهاد با عربستان سوال نمی‌کند؟ ارتباط با رژیم‌هایی مثل عربستان هم لازم است.

به گزارش اساس نیوز، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه با یورو نیوز به پرسشی درباره لزوم مذاکره اتحادیه اروپا با "خودکامه‌هایی مثل رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهوری ترکیه واکنشی تند نشان داد.

 

او گفت: پس چرا هیچکس درباره روابط اتحادیه اروپا با عربستان سوال نمی‌کند؟ لازم است که با رژیم‌های نفرت‌انگیز هم ارتباط داشته باشیم. ما با تمام حکومت‌های استبدادی ارتباط داریم چرا که نیاز داریم تا جهان را سازماندهی کنیم. اتحادیه اروپا با رژیم‌هایی ارتباط دارد که نفرت‌انگیز هستند و هیچکس هم درباره آن از ما سوال نمی‌کند. همه نگران ترکیه هستند اما هیچکس درباره عربستان حرفی نمی‌زند؟

 

یونکر تاکید کرد: به خاطر سمتی که دارم باید با افراد بسیاری مکالمه داشته باشد؛ حتی کسانی که چندان از همراهی آنها لذت نمی‌برم. درباره اردوغان هم باید بگویم که غالبا دیدارهایی داریم. من او را ۱۷ یا ۱۸ سال است که می‌شناسم. او هم مرا می‌شناسد. اروپا در جایگاهی نیست که بخواهد به آنکارا درباره بحران پناهجویان و مهاجران نصیحت کند.

 

رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: ترکیه شریک مهمی است آن هم نه فقط در بحران مهاجرتی. این جنبه بسیار واضح است. ترکیه سه میلیون مهاجر و پناهجو را در خاک خود اسکان داده اما اروپا سهم خودش را ادا نکرده است. بنابراین از اروپا می‌خواهم که دست از نصیحت ترکیه در این باره بردارد. کارهایی که ترکیه در این زمینه انجام داده بسیار بیشتر از اروپا و یا اردن و لبنان است. پس زمانیکه در مورد این موضوعات صحبت می‌کنیم باید خاضع باشیم.

 

با این حال یونکر تاکید کرد که اگر ترکیه می‌خواهد عضوی از اتحادیه اروپا شود باید به درخواست‌های آن توجه کند.

 

یونکر درباره روابط با روسیه هم گفت که نمی‌توان هیچ سیستم امنیتی را بدون روسیه در اروپا ایجاد کرد. رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: هنوز هیچ صحبتی درباره لغو فوری تحریم‌ها علیه روسیه مطرح نیست. من خواهان ایجاد توافقی با روسیه هستم که فراتر از چارچوب معمول باشد و این را تداعی کند که بدون روسیه هیچ سازه دفاعی‌ای را نمی‌توان در اروپا ایجاد کرد.

 

با این حال او گفت، موضع باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا را که گفته بود روسیه فقط یک "قدرت منطقه‌ای" است، قبول ندارد. یونکر تاکید کرد: باید با روسیه به عنوان یک کشور مفتخر و بزرگ رفتار شود. چیزهای زیادی برای آموختن از روسیه وجود دارد که در گذشته نادیده گرفته‌ایم. از نظر من روسیه فقط یک قدرت منطقه‌ای نیست. این ارزیابی اشتباه بزرگی است.

مطالب مرتبط:

اروپا و محاسبه سود و زیان پذیرش یا ردّ پناه جویان

مسلمانان میانمار قربانی خشونت دولتی هستند

 

آموزش اسلام در کتابخانه «دوستان ماکاماو» در امریکا

ادعای طالبان از آغاز عملیات بهاره برای تصرف مناطق

 

افتتاح نخستین دانشگاه اسلامی در ایتالیا

درخواست تساوی ارث برای زن و مرد در مغرب

اعلام زمان و مکان حمله بعدیِ داعش به مساجد شیعه

به آتش کشیده شدن 23 اتومبیل در استانبول

ا

اعلام وضعیت فوق العاده در کره شمالی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز