b_300_300_16777215_10_images_01212422.jpg

با وجود شرایط و محدودیت‌های حقوقی و دینی در خصوص پدیده چند همسری در مراکش، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی، بیانگر آن است که حدود 71 درصد پرسش شوندگان موافق این پدیده هستند.

با وجود تمام محدودیت‌های حقوقی و دینی و شرایط بازدارنده، به نظر می رسد جامعه مراکش همچنان با پدیده چند همسری سازگاری دارد، این درحالی است که فعالان حقوقی، چند همسری را خدشه‌دار کننده حقوق و شخصیت زن می دانند.
براساس نتایج نظرسنجی روزنامه مراکشی "هسپرس" که بیش از 48 هزارو 401 نفر در آن شرکت کردند، 71.37 درصد از پرسش شوندگان مراکشی موافق چند همسری بودند و 28.36 درصد مخالفت خود را با  این پدیده اعلام کردند.
"عایشه لخماس" از اتحادیه کار زنان مراکشی در این خصوص  گفت: چند همسری حقوق و کرامت، شخصیت و انسانیت زنان را خدشه دار می‌کند.
وی با بیان این که برخی احکام قضایی صادره در خصوص جواز چند همسری، واهی و بی اساس است، بیان داشت: یکی از این احکام، اجازه ازدواج مجدد به مرد در صورتی  است که همسر اول او فرزند پسر به دنیا نیاورد،  درحالی  که زن در این زمینه مسئولیتی در قبال تعیین جنسیت جنین ندارد.
این فعال حقوق بشری تاکید کرد که در اغلب اوقات زن اول با ازدواج مجدد همسرش مخالف است و برای راضی شدن به این امر تحت فشار قرار می گیرد.
"لحسن السکنفل" رئیس شواری علمی کارگری شهر صخیرات مراکش نیز با اشاره به این که چند همسری گاهی واجب و گاهی حرام است، از مردان خواهان چند همسری خواست با پیردخترها ازدواج کنند.
وی افزود: یکی از شرایط چند همسری، استطاعت مالی و جسمی است، زیرا ازدواج مجدد باعث تشکیل خانواده جدید می شود و فردی که دست به چنین اقدامی می زند باید بتواند تمام شرایط مادی و معنوی را برای این خانواده ها فراهم کند.

مطالب مرتبط:

ادامه درگیری ارتش سوریه با نیروهای مخالف در حلب

انتقاد شماری از برندگان جایزه نوبل در آمریکا از سی

کمک 100 میلیون دلاری ولیعهد ابوظبی به زلزله زدگان

تصویب قانون تمدید تحریم های ایران در سنا +واکنش کا

۱۵۰ خانواده اسیر طالبان در «سرپل» آزاد شدند

نگرانی مسلمانان آمریکا از موج جدید اسلام هراسی در

تکفیر مهم ترین خطر پیش روی دنیای اسلام

جدیدترین ارزیابی بین‌المللی مهارت دانش آموزان؛ ترک

ارتش فیلیپین یگان‌های متشکل از نیروهای مسلمان ایجا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز