b_300_300_16777215_10_images_01212422.jpg

با وجود شرایط و محدودیت‌های حقوقی و دینی در خصوص پدیده چند همسری در مراکش، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی، بیانگر آن است که حدود 71 درصد پرسش شوندگان موافق این پدیده هستند.

با وجود تمام محدودیت‌های حقوقی و دینی و شرایط بازدارنده، به نظر می رسد جامعه مراکش همچنان با پدیده چند همسری سازگاری دارد، این درحالی است که فعالان حقوقی، چند همسری را خدشه‌دار کننده حقوق و شخصیت زن می دانند.
براساس نتایج نظرسنجی روزنامه مراکشی "هسپرس" که بیش از 48 هزارو 401 نفر در آن شرکت کردند، 71.37 درصد از پرسش شوندگان مراکشی موافق چند همسری بودند و 28.36 درصد مخالفت خود را با  این پدیده اعلام کردند.
"عایشه لخماس" از اتحادیه کار زنان مراکشی در این خصوص  گفت: چند همسری حقوق و کرامت، شخصیت و انسانیت زنان را خدشه دار می‌کند.
وی با بیان این که برخی احکام قضایی صادره در خصوص جواز چند همسری، واهی و بی اساس است، بیان داشت: یکی از این احکام، اجازه ازدواج مجدد به مرد در صورتی  است که همسر اول او فرزند پسر به دنیا نیاورد،  درحالی  که زن در این زمینه مسئولیتی در قبال تعیین جنسیت جنین ندارد.
این فعال حقوق بشری تاکید کرد که در اغلب اوقات زن اول با ازدواج مجدد همسرش مخالف است و برای راضی شدن به این امر تحت فشار قرار می گیرد.
"لحسن السکنفل" رئیس شواری علمی کارگری شهر صخیرات مراکش نیز با اشاره به این که چند همسری گاهی واجب و گاهی حرام است، از مردان خواهان چند همسری خواست با پیردخترها ازدواج کنند.
وی افزود: یکی از شرایط چند همسری، استطاعت مالی و جسمی است، زیرا ازدواج مجدد باعث تشکیل خانواده جدید می شود و فردی که دست به چنین اقدامی می زند باید بتواند تمام شرایط مادی و معنوی را برای این خانواده ها فراهم کند.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

آغاز همه پرسی اصلاح قانون اساسی در قرقیزستان

ا

پیونگ‌یانگ: بیانیه شورای امنیت «تحریک‌آمیز» است

ممنوعیت حجاب و پوشش اسلامی برای کارمندان آلمانی

ا

نخست وزیر عراق :اگر ترکیه جنگ می خواهد ما آماده ای

«دونالد ترامپ» به مساجد اسکاتلند دعوت شد

قانون اساسی جدید ترکیه کاملا رنگ و بوی ملی گرایی

ا

آخرین اخبار