b_300_300_16777215_10_images_pdf_578.jpg

اساس:  همزمان با سفر پادشاه عربستان سعودی به قاهره، یک روزنامه مصری پیش بینی کرد که آرام سازی با جماعت اخوان المسلمین بزودی اتفاق خواهد افتاد.

«محمد  صالح» سردبیر روزنامه المصری الیوم پیش بینی کرد که پس از سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز به قاهره، نوعی آرام سازی سیاسی بین مصر و تعدادی از کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس رخ دهد و مصر و عربستان به یک نقطه مشترک در پرونده اخوان المسلمین دست یابند.
صالح در مصاحبه با «رانیا بدوی» روزنامه نگار مصری گفت که پیش بینی می شود مخالفت قاطع مصر با هرگونه آشتی با اخوان المسلمین کمرنگ شود و در خصوص رهبران اخوان المسلمین که اکنون در زندان بسر می برند این احتمال وجود دارد که در سایه آرام سازی سیاسی، در احکام صادره علیه این رهبران نیز تجدید نظر شود.
استقبال السیسی از ملک سلمان در فرودگاه قاهره
ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی بعد از ظهر دیروز پنج شنبه در سفری 5 روزه وارد قاهره شد و در فرودگاه مورد استقبال بسیاری از مقامات مصری از جمله عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور قرار گرفت.
این نخستین بار است که ملک سلمان از زمانی که قدرت را در عربستان بدست گرفته است، به قاهره سفر می کند.
قرار است فردا جمعه نشستی بین ملک سلمان و السیسی برگزار شود و طی آن دو طرف به بررسی مسائل منطقه ای و بین المللی دارای اهتمام مشترک، همکاری و هماهنگی در تمامی زمینه ها برای مقابله با خطراتی که امنیت ملی عربی و حوزه خلیج فارس را تهدید می کند، می پردازند.
همچنین السیسی و ملک سلمان شاهد امضای چند توافقنامه و سند همکاری بین دو کشور خواهند بود.
در همین رابطه برخی منابع دولتی مصر اعلام کردند که ملک سلمان بن عبدالعزیز در سفر به قاهره شاهد امضای توافقی جهت تامین مالی مایحتاج نفتی مصر به مدت 5 سال به ارزش 20 میلیارد دلار و با سود 2 درصد و نیز امضای توافقی برای ارائه وام 1.5 میلیارد دلاری به مصر برای توسعه سینا خواهد بود.
بر اساس این گزارش، بازپرداخت این کمک 20 میلیارد دلای عربستان به مصر حداقل 3 ساله خواهد بود.
عربستان بزرگ ترین حامی دولت عبدالفتاح السیسی است که در سال 2014 پس از عزل محمد مرسی نخستین رئیس جمهور منتخب مردم به حکومت رسیده است.
یک منبع دولتی دیگر نیز گفت که در جریان سفر پادشاه عربستان سعودی به قاهره توافق مربوط به وام 1.5 میلیارد دلاری جهت توسعه سینا امضا خواهد شد و علاوه بر آن چند یادداشت تفاهم در زمینه مسکن و برخی پروژه‌های گردشگری امضا می‌شود.

24/167

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

آلمان، تأمین کنندۀ ثروت میلیاردی داعش!

برکناری فرمانده‌ ارشد نیروی پیشمرگ در محور کرکوک

ا

تجزیه کشورهای اسلامی راهبرد غرب در منطقه

تردد سرکرده داعش در مناطق مرزی عراق و سوریه

ا

بهترین و بدترین شهرهای دنیا برای زندگی کجاست؟

 

کره شمالی : برای جنگ با امریکا آماده ایم