b_300_300_16777215_10_images_video_351.jpg

احمد داوداوغلو نخست‌وزیر ترکیه در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی عصر جمعه عازم تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران شد.

در این سفر وزرای اقتصاد، گمرک و تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و توسعه، کارشناسان و مسئولان دولتی و شماری از نمایندگان رسانه‌های مهم ترکیه، داوداوغلو را همراهی می‌کنند.
داوداوغلو پیش از سفر در فرودگاه آنکارا گفت: ایران کشور دوست و همسایه ترکیه است و بیش از سه قرن است که مرزهای دو کشور دستخوش تغییراتی نشده و روابط آنکارا ــ تهران نیز در 13 سال اخیر به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.
داود اوغلو گفت: این اولین سفرش به ایران در مقام نخست وزیری و اولین سفر در سطح نخست وزیر از ترکیه به تهران در دو سال اخیر است و با مقامات ارشد ایران دیدار خواهد داشت.
او گفت: در گفت‌وگو با مقامات بلندپایه ایرانی، راه‌های توسعه و تعمیق همکاریهای اقتصادی و تجاری به بالاترین سطح را برای یک دوره میان‌مدت و بلندمدت ترسیم کرده و در خصوص تحولات منطقه‌ای و در رأس آن بحران سوریه و تحولات عراق بحث و تبادل نظر خواهد کرد.
داوداوغلو وجود اختلاف نظرها در خصوص برخی مسائل بین المللی بین کشورها را طبیعی دانست و گفت: مهم آن است که راه دیالوگ و گفت‌وگو بین کشورها قطع نشود که با ایران هیچ‌گاه چنین چیزی مطرح نبوده است.
او با ابراز خرسندی دوباره از رفع تحریم‌های بین المللی علیه ایران، گفت: پیوستن ایران به اقتصاد جهانی با توجه به اینکه تهران و آنکارا مکمل یکدیگر هستند، فرصتهای طلایی را پیش روی همکاری‌های همه‌جانبه اقتصادی و تجاری گشوده است، دو کشور بنا دارند از آن به‌نحو احسن استفاده کنند.
برنامه این سفر با هدف توسعه و تحکیم مناسبات و همکاری‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و درپی رایزنی و توافق انجام یافته از سوی مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه دو کشور تنظیم گردیده است.
سفر نخست وزیر ترکیه به ایران، به‌دنبال اجرایی شدن برجام و استقبال گسترده بخش خصوصی و دولتی این کشور از توافق هسته‌ای ایران با غرب، صورت می‌گیرد.
این سفر در حالی انجام می‌شود که یک هیئت بلندپایه اقتصادی و تجاری ترکیه به‌ریاست رفعت حصارجیکلی اوغلو به‌تازگی از ایران دیدن کرده است.
هدف ترکیه، ایجاد تحرک جدید در مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران در دوران پساتحریم و حضور فعالانه بخش خصوصی این کشور در بازار کشورمان است.
به‌دنبال سفر داوداوغلو به ایران، موضوع سفر دکتر جواد ظریف و حسن روحانی به ترکیه نیز مطرح است.
قرار است بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه امسال در ترکیه برگزار شود.

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط:

توزیع ده ها شب نامه بر ضد مسلمانان فرانسه

فعالیت "توریست تروریست" آلمانی در صفوف داعش

 

پاکستان ادعاهای کابل و واشنگتن را مبنی بر پناه داد

ا

شیخ افرا :فرهنگ اعضای داعش هیچ گونه شباهتی به فرهن

آغاز بکار فعالیت گروه شبه‌نظامی وابسته به داعش با

 

کره شمالی باز هم موشک شلیک کرد